Bria Tharen bohaterka ze starego kanonu, którą Disney przerobił na Jyn Erso


Bria Tharen jest pierwowzorem Jyn Erso z kanonu Disneya. Obie dziewczyny zginęły wykradając plany pierwszej Gwiazdy Śmierci.


Bria Tharen (Pątniczka 921) - pochodziła z bogatego domu na Korelii, była niewolnicą w fabryce przyprawy na Ilezji, pierwszą miłością Hana Solo, która złamała pilotowi serce, potem została rebeliantką walczącą z Imperium i ostatecznie zginęła wykradając plany pierwszej Gwiazdy Śmierci na planecie Toprawa. 

Niewolnica na Ilezji (Pątniczka 921)

Bria pojawiła się po raz pierwszy w książce „Rajska pułapka” stanowiącej pierwszy tom „Trylogii Hana Solo” (autorstwa Ann C. Crispin). Osiemnastoletni wówczas Han spotkał ją na Ilezji, planecie na której istoty rasy T'landa Til prowadziły coś w rodzaju Kościoła /sekty dla zagubionych i błądzących istot. W rzeczywistości pielgrzymi za pomocą tak zwanego „Uniesienia” byli w sprytny sposób poddawani praniu mózgu i wykorzystywani do pracy w przetwórni różnych odmian przyprawy (narkotyków). Po roku pracy sprzedawano ich jako niewolników, dziewczęta jako prostytutki, mężczyzn do kopalni przyprawy na Kessel
Bria Tharen

Bria i Han dość szybko się w sobie zakochali. Młody pilot załatwił ukochanej lżejszą i przyjemniejszą pracę przy kolekcji antyków Teronezy (arcykapłana rasy T'landa Ti).

Han ryzykował życie ratując dziewczynę na Ilezji. Potem okazało się, że Bria pochodzi z bardzo bogatej koreliańskiej rodziny i trafiła na Ilezję ponieważ po kłótni z matką uciekła z domu. Opuściła rodzinną Korelię nie chcąc się zgodzić na ślub z bogatym chłopakiem, którego wybrała jej matka.

Związek Hana i Brii był dość krótki. Dziewczyna na Coruscant spędziła z nim ostatnią noc, zostawiła pożegnalny liścik i stos kredytów, które dostała od bogatego ojca. Han, budząc się w pustym pokoju i czytając list długo nie mógł pogodzić się z tym jak Bria go potraktowała. Solo zanim poznał księżniczkę Leię nie miał szczęścia do kobiet. Poznana kilka lat później iluzjonistka o imieniu Xaverri też po kilku miesiącach namiętnego związku zostawiła mu liścik i z nim zerwała.

Bria jako Rebeliantka 

W późniejszym okresie Han dowiedział się, że Bria Tharen dołączyła do Sojuszu Rebeliantów, precyzyjniej do komórki rebeliantów na Korelii. Dziewczynę napędzała nienawiść do niewolnictwa, z całego serca pragnęła zakończyć proceder handlu żywymi inteligentnymi istotami nie tylko na Ilezji ale w całej galaktyce. Pragnienie to było w niej silniejsze niż miłość do Hana. Nienawiść do niewolnictwa, a co za tym idzie do Huttów i Imperium były jej „motorem napędowym”. Z tego powodu Hutt Aruk Basadii, wyznaczył za Brię ogromną nagrodę 50 tys. kredytów po tym jak odważyła się zaatakować jego fabryki przyprawy na Ilezji i uwolnić kilkudziesięciu niewolników.

W tamtym okresie, czyli kilka lat przed wydarzeniami z filmu "Nowa nadzieja" Rebelianci nie byli zjednoczeni w jeden sojusz. Na wielu planetach niezadowolonych z rządów Imperium powstawały komórki buntowników i rządziły się same sobą. Bria Tharen była przywódczynią Rebeliantów z Korelii, która starała się namówić buntowników z innych planet do stworzenia jednego Sojuszu Rebeliantów. W tym celu odbyła wiele spotkań, do jednego z nich doszło na planecie Teth, gdzie Bria przekonywała do swoich racji przywódczynię tethańskich Rebeliantów panią komandor Winfrid Dagore. Niestety spotkanie na Teth nie było udane, przedstawiciele tamtej planety woleli działać sami jako niezależny ruch oporu. Większe zrozumienie dla argumentów Brii okazały różne osobistości z planet położonych bliżej Światów Jądra. Do takich osobistości należała pani senator Mon Monthma z planety Chandrila.

Han i Bria spotkali się ponownie w czasach bezpośrednio poprzedzających wydarzenia z filmu „Nowa nadzieja” (epizod IV). Działo się to na księżycu „Nar Shaddaa” (zwanym Księżycem Przemytników). Bria namówiła wówczas wielu przemytników z Hanem na czele (który w duszy mimo upływu kilku lat cały czas darzył ją uczuciem) do pomocy przy ataku Rebeliantów na Ilezję. Dziewczyna chciała ukrócić przestępczy proceder, który cały czas funkcjonował na tej planecie.

Niestety okazało się, że Bria oszukała przemytników obiecując im wysokie wynagrodzenie. Kiedy wyszło na jaw, że nie otrzymają zapłaty zaczęli obwiniać Hana Solo za to, że ręczył za uczciwość dziewczyny. Han ostatecznie się wówczas „odkochał” i powiedział, że nie chce już mieć nic wspólnego z Brią. Krótko po tych wydarzeniach Han dowiedział się od Boby Fetta, że Bria zginęła służąc Sojuszowi Rebeliantów. Młody pilot nie miał jednak czasu na smutek, ponieważ siedząc w kantynie w Mos Eisley dowiedział się, że Chewbacca znalazł klientów chcących wynająć Sokoła Millenium. Był to starzec, młody chłopak z farmy, dwa droidy (i żadnych pytań).

Bria Tharen jest pierwowzorem Jyn Erso z kanonu Disneya. Obie dziewczyny zginęły wykradając plany pierwszej Gwiazdy Śmierci. Bria dowodziła okrutnym i bezlitosnym oddziałem rebelianckim o nazwie Czerwona Ręka składającym się z mieszkańców Korelii. Razem ze swoimi ludźmi Bria udała się z samobójczą misją na planetę o nazwie Toprawa. Zadaniem Czerwonej Ręki na tej planecie było utrzymanie imperialnego centrum komunikacyjnego aż do momentu, w którym inni rebelianci prześlą na pokład statku Tantine IV plany konstrukcyjne pierwszej Gwiazdy Śmierci. Nie znamy losów wszystkich członków Czerwonej Ręki, możliwe, że żaden z nich nie uszedł żywy z Toprawy. Wiemy, że rebeliantom udało się przechwycić wspomniane plany niszczycielskiej broni i przesłać je na statek. Niestety Bria i pozostali ponieśli ciężkie straty. Dziewczyna połknęła tabletkę z trucizną aby uniknąć pojmania i tortur. Umarła nie mając świadomości tego jak ważne plany udało się zdobyć Sojuszowi Rebeliantów dzięki poświęceniu jej i Czerwonej Ręki. 


Ciekawostka:
 
Dzięki akcji Czerwonej Ręki na Toprawie oraz innej misji przeprowadzonej w innym czasie na planecie Danuta, w której wziął udział Kyle Katarn, najlepszy agent Sojuszu Rebeliantów udało się wygrać bitwę o Yavin i zniszczyć pierwszą Gwiazdę Śmierci. Bria Tharen i Kyle Kattarn są więc obok Luke'a Skywalkera, Hana Solo, admirała Ackbara i kilku innych osób bohaterami, którzy szczególnie się przyczynili do upadku Imperium. 

Źródła:


Ann C. Crispin, Trylogia Hana Solo („Rajska pułapka”, „Gambit Huttów”, „Świt Rebelii”)

Komentarze